Bitcoin (Kripto Para) Nedir? Bitcoin Nereden Alınır – Satılır?

İnternetin ilk sanal bankacılık para birimi olan Bitcoin, birkaç yıldır varlığını sürdürüyor ve hızla yükselmesi sebebi ile birçok kişi onlarla ilgili sorular soruyor. Bitcoin nereden geliyor? Yasal mı? Nereden bitcoin alabilirsin? Neden Bitcoin ve Bitcoin Cash’e ayrıldılar?

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?

Bu yazımızda bitcoin meraklılarına ve bitcoin’e akıllı yatırımlar yapmak isteyen kullanıcılara bu sektöre girmeden kesinlikle bilmeleri gereken altın bilgiler sunduk..

Öncelikle belirtmek isteriz kripto para birimleri parasal değer taşıyan bilgisayar kod satırlarıdır. Bu kod satırları, dijital ortamda oluşturulur ve  yüksek performanslı bilgisayarlar tarafından işlenir. Kripto alışverişi dijital para birimi olarak da bilinir. Özenli matematiksel hesaplamalarla yaratılan ve madenci olarak adlandırılan milyonlarca bilgisayar kullanıcısı tarafından elde edilen bir dizi dijital kamusal paradır. Yani ortada fiziksel olarak tutulacak bir şey yok.

‘Kripto’ şifreleme kelimesinden gelir ve mantık olarak satın alınan dijital para yani kod satırının korunmasından ve güvenliğinden bahseder. Kriptografi aynı zamanda belirli miktarda kod tanımlamak için kullanılan yeni ‘paraların’ yaratılmasını kontrol eder.Hükümetler kripto para birimleri oluşturma konusunda herhangi bir kontrole sahip değildir; bu da başlangıçta onları çok popüler yapan şeydir. Çoğu kripto para birimi, bir piyasa değeri göz önüne alınarak başlar; bu, üretimlerinin zamanla azalacağı anlamına gelir, böylece mantık olarak, belirli bir kripto para giderek değerlenir.

Gelelim Sorumuza Bitcoins Nedir?

Bitcoin şimdiye kadar icat eden ilk kriptokoin para birimidir. İlk olarak olarak kimin ortaya çıkardığı net olarak bilinmiyor ve zaten kripto para birimleri, maksimum anonimlik için tasarlanmıştır ancak bu konuda merakınız varsa bitcoins ilk olarak 2009’da Satoshi Nakamoto adında bir geliştiriciden ortaya çıktı diyebiliriz. O zamandan beri kayboldu ve Bitcoin servetini geride bıraktı.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?

Bir Diğer Merak Edilen : Altcoins ile Bitcoins Farkı Nedir?

Bitcoin, var olan ilk şifreli dijital para olduğundan, o zamandan beri oluşturulan tüm dijital para birimleri Altcoins veya alternatif paralar olarak adlandırılır. Bitcoin olmadığı için Litecoin , Peercoin , Feathercoin , Ethereum ve yüzlerce diğer bozuk para da Altcoins’dir.

Bitcoin’in avantajlarından biri, kişinin yerel donanımında çevrimdışı saklanabilmesidir. Yani bitcoinlerinizi kendi bilgisayarınızda saklayabilirsiniz. Bu işleme soğuk depo denir ve para birimini başkaları tarafından alınmasını önler. Bir nevi paranız elinizin altında olur 🙂

Para birimi internette bir yerde (sıcak depoda) saklandığında, çalınmı riski yüksektir. Madende 30 milyar dolarlık paranın, madenciler ve yatırımcılar tarafından kaybedildiği ya da yanlış yerleştirildiği tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, Bitcoins zamanla en ünlü şifreleme oranı olarak inanılmaz derecede popüler kalmaktadır.

Bitcoins Nasıl Çalışır yada Nasıl Kullanılır?

Bitcoins, bankaların paraları taşımasına ve depolamasına gerek kalmadan, değerlerini “kendine yeten” olarak tasarlanan tamamen sanal paralardır.

Bitkocular yani kullanıcıları ile birlikte, gerçek para gibi ticari değerlere sahip oldular.

İnternetten eşya ve hizmet satın almak için canavarcıklarınızı kullanabilirsiniz veya onları uzak tutup, değerlerinin yıllar içinde artmasını bekleyebilirlisiniz.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?

Bitcoins, bir kişisel cüzdandan diğerine satılmaktadır. Bir cüzdan, bilgisayarınızın sürücüsünde (örneğin soğuk depoda), akıllı telefonunuzda , tabletinizde veya bulutun bir yerinde (sıcak saklama alanı) sakladığınız küçük bir kişisel veritabanıdır. Tüm kötü niyetlere karşı korunaklı bir para birimidir. Sahte bir üretim yapmak için maliyet çok fazladır o yüzden kimse bu kısma bulaşmaz.

Bitcoin Nasıl Kazanılır yada Nasıl Satın Alınır?

 

1. Madencilik ile bitcoin kazanma

Bu yöntem ile en uygun fiyatlara bitcoin elde edebilirsiniz, istediğiniz türde sanal paranın madenciliğini yapabilirsiniz. Tüm bunlar çok güzel fakat giriş maliyeti yüksek ve teknik bilgi  ile emek gerektiren bir süreçtir.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?

2. Cloud mining yani maden makinası kiralayarak kazanma

Giriş fiyatları düşüktür bolca yatırım yapabilirsiniz, bunun yanında teknik bilgi ihtiyacınız yoktur. Aslında yaptığınız madencilik yapan bir sistemi kiralamak ve paranızı katlamak için yapmanız gereken beklemek. Yine fakat diyorum tüm bu güzelliklerin yanı sıra kısa süreç sonunda dolandırılma ihtimaliniz vardır. İşim garanti olsun derseniz yıllık ödeme kanıtları olan sistemlere bakabilirsiniz. Paranız biriktiğinde çekebileceğiniz başlangıç oranları yüksek olabilir, örneğin 0.01 bitcoin gibi..

3. Borsadan direk dolar alır gibi bitcoin satın alma

Borsada giriş maliyeti olması gerektiği gibidir biz buna uygun fiyat diyebiliriz 🙂 Yatırımınız kadar bitcoin’e sahip olursunuz ve bitcoin piyasasını takip ederek paranızı katlayabilirsiniz.

Kredi Kartım ile Bitcoin Satın Alabilir miyim?

Evet, kredi kartınız ile bitcon satın alabilirsiniz ve bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz firmalar mevcuttur.

Bu firmaların hizmetlerini kullanarak,

  • Mobil uygulama ile bitcoin takip edebilir ve satın alabilirsiniz.
  • Telefon ve mail hesabınız ile güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.
  • Bitcoin & Ether satın almak / satmak / ticaret yapabilirsiniz.
  • Bitcoin’i kredi kartı veya bankamatik kartı kullanarak satın alabilirsiniz.
  • Aynı zamanda ethereum’u kredi kartı veya bankamatik kartı kullanarak satın alabilirsiniz.

Bitcoin konusu ile ilgili daha fazla sorunuz ve merak ettiğiniz detaylar var ise yorum yazarak veya mail atarak bize ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir